Çatı Onarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı Onarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Çatı Onarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatıdan beklentimiz, evimizi ve içindeki her şeyi korumaktır. Bu zaman zaman düzenli bakım ve onarım gerektirir. Bununla birlikte, birçok ev sahibinin gözden kaçırdığı bir faktör, çatıların neyden yapıldığını, malzemelerin zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini ve onu her yıl bozulmamış durumda tutmak için ne yapmaları gerektiğini. bilmesi gerekmektedir. Kullanılan epeyce farklı çatı kaplama malzemeleri vardır. En yaygın görülenlerden bazıları burada vurgulanmıştır. Çatı malzemenizi tanımak, daha uzun süre dayanmanıza yardımcı olabilir, bu da tüm evinizin değerini ve iç huzurunuzu artırır.

Bir binanın temeli kadar çatı da önemlidir. Bir çatı, başka bir yapı elemanı gibi görünse de, diğerlerinin yanı sıra, binadaki insanların ve mülklerin hava koşullarından korunması ve estetik zevklerin sağlanması gibi faydalar sağlar.

Evet, bir çatı önemlidir, ancak binanıza hangi çatının takılacağını seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Bunun nedeni, uygun bir seçim yapılmadan önce birçok şeyin dikkate alınması gerektiğidir. Bu faktörler şunları içerir:

Uzun ömür

Bir çatı seçerken, uzun süre dayanacak bir çatı seçmeyi düşünün. Sık bakım, onarım ve / veya değiştirme gerektirmeyen biri.

Maliyet

Farklı çatı kaplama levhalarının farklı fiyatları vardır. Bazıları nispeten ucuzken bazıları ucuzdur. Fiyat farkı, marka, kalite ve hatta üretim maliyetindeki farkın bir sonucu olabilir.

Genel olarak, daha kaliteli ve uzun süre dayanan çatı kaplama levhaları, daha düşük kaliteye sahip olanlara ve uzun ömür özelliği olmayanlara göre daha pahalıya mal olma eğilimindedir. Pahalı olduğu gerçeğinin kaliteli olduğu anlamına gelmediği de unutulmamalıdır; üretici sadece markayı satıyor olabilir.

Bir çatı örtüsü için ne kadar ödemek istediğinizi belirleyin. Bu kararı verirken, finansal maliyeti ve estetik, dayanıklılık ve malzeme ağırlığı gibi diğer finansal olmayan maliyetleri göz önünde bulundurun.

Estetik

Bir çatının bir binanın temel parçası olması, estetik zevkler gibi yapısal olmayan faydalar sunmaması gerektiği anlamına gelmez. Bir çatı seçerken, evinizi estetik olarak tamamlayacak bir çatı seçin.

Verandanızı, kapılarınızı, baca yapınızı ve pencerelerinizi tamamlıyor mu? Bir seçim yapmadan önce bu soruyu sorun.

Dayanıklılık

Bir çatı seçerken, dirençli olmak önemlidir. Binanız doğal afetlere yatkın bir alandaysa veya bu afetlerden etkilenme olasılığı olan bir alandaysa bu özellikle önemlidir.

Kasırgalara, fırtınalara ve / veya kasırgalara karşı biraz dirençli olan bir çatı seçmek istersiniz. Ayrıca ağaç dalları ve diğer uçan döküntüler tarafından vurulduğunda çökmeyecek bir çatı tercih etmek istersiniz.

Orman yangınlarına eğilimli veya orman yangınlarına duyarlı olma olasılığı olan bir bölgede yaşarken, bu yangına yakıt olarak hizmet etmeyecek çatı kaplama malzemelerini, özellikle de ahşaptan yapılmış çatıları tercih etmeyi düşünmelisiniz.

Bir binayı yutan bir yangına karşı dirençli olabilecek neredeyse hiç çatı bulunmamakla birlikte, yakındaki bir yangından kaynaklanan kıvılcımlar veya közler nedeniyle yangına neden olmayacak olanlar vardır.

Malzeme ağırlığı

Bir binanın ağırlığının büyük kısmı binanın kendisinde olduğu kadar, ağır çatı kaplama malzemeleri binanın yapısını etkileyebileceğinden, bu binaya ağır basacak çatı kaplama malzemeleri kullanmak istemezsiniz. Binanızın yapısal ağırlığını tamamlayacak ve aşırı yüklemeyecek çatıları tercih edin.

İklim Koşulları

Bir çatı kaplama tipi seçimi yapılırken binanın bulunduğu bölgenin iklimi de dikkate alınmalıdır. Çok yağmur yağarsa, su akışına izin veren eğimli bir çatı tercih etmek isteyebilirsiniz.

Nemli koşullar, malzemesi bu mikrobiyal büyümeye elverişli olan çatılarda küf, küf, alg ve diğer mikrobiyal toplulukların büyümesini teşvik eder. Soğuk iklime sahip bir yerdeyseniz, binada ısıyı hapsedecek çatıları tercih etmek isteyebilirsiniz.

Bakım gereksinimleri

Çatı tipini seçerken, bakım gereksinimlerini göz önünde bulundurun.

Bu gereksinimler, sızıntı hasarının olasılığını ve sıklığını, bu hasarların onarım kolaylığını, kullanılan malzemenin türünü, bu çatı kaplama malzemesinin onarım ve / veya bakım için gerektiğinde kullanılabilirliğini, bakım maliyetini ve bu çatı bu bakımı yapacak teknisyene

Bina​ tipi

Çatı kaplama tipini seçerken, çatıya ihtiyaç duyan binanın yeni mi, çatısının değiştirilmesi gereken mevcut bir bina mı yoksa son zamanlarda çatısına da ihtiyaç duyan bir uzantısı olan bir bina mı olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yeni bir bina ise, yukarıda belirtilen noktalara ve bu yazının ilerleyen kısımlarında bahsedilecek olan diğer faktörlere göre çatı seçimi yapabilirsiniz.

Ayrıca, çatısının değiştirilmesi gereken mevcut bir bina ise, çatı eğimi ve alttaki çatı yapısı gibi halihazırda mevcut bileşenler gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yerel kodlar

Bazı eyaletlerin ve toplulukların, içlerinde bulunan binalar için geçerli olan kurallarının yanı sıra, sakinlerin kullanımına izin verilen yapı malzemesi seçimi de vardır. Hangi çatı kaplama tipini kullanacağınızı seçerken, bunları dikkate almanız ve bu kurallara aykırı olmayan çatı kaplama tiplerini seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Ayrıca, benzer görünüme sahip binalara sahip mülklerde ve diğer kapalı topluluklarda yaşıyorsanız, diğerleriyle uyumlu çatıları seçmeyi düşünmelisiniz.

Evet, çatıları seçerken benzersiz olabilirsiniz, ancak kendi çatılarınızın halihazırda mevcut olanlarla çelişmesine izin vermemeye çalışın.

Enerji verim​liliği

Enerji verimli çatılar, yüksek yansıtma ve / veya yayma kabiliyetine sahip çatılardır.

Yansıtıcılık, bu durumda, güneşten çok fazla radyasyonun olduğu yaz koşullarında, çatının bu güneş enerjisinin çoğunu yansıtması ve binayı, özellikle yüksek katlı bir binanın üst kısımlarını, diğerlerinden daha az sıcak tutması anlamına gelir. Bunu yaparak, binadaki sıcaklığı kontrol etmeye, daha soğuk tutmaya ve odayı soğutmak için daha az elektrik gerektiğinden elektrik faturalarının daha az olmasına yardımcı olur.

Emisivite, bu durumda, çatının bir miktar güneş enerjisi emebileceği ve daha sonra bunu yayabileceği anlamına gelir. Bunu yaparak bina daha sıcak kalır; daha soğuk dönemlerde elverişli bir durum.

Bu durumda, soğuk dönemlerde evi ısıtmak için daha az enerji gerekir.

Bu enerji tasarruflu çatılar başlangıçta pahalı olsalar da, uzun vadede tekrarlayan enerji faturalarından tasarruf etmeye yardımcı olurlar.